Czy wiesz, że urządzenia w PROFINET można bardzo łatwo wymieniać? Nie trzeba ich parametryzować, bo dzięki informacji o sąsiedztwie sieć zidentyfikuje je w odpowiedni sposób. To właśnie dzięki LLDP!
Wszystkie urządzenia PROFINET, które przeszły certyfikację wspierają LLDP. Definicję znajdziecie w opisie standardu dotyczącym lokalnych sieci komputerowych, a dokładniej IEEE standard 802.1AB.
Posiadanie topologii podczas diagnostyki, to klucz do szybkiego i sprawnego znalezienia problemu oraz błyskawicznej naprawy
Co to jest to LLDP?
LLDP ( link layer discovery protocol) – niezależny od producenta protokół wykorzystywany przez urządzenia sieciowe, do ogłaszania ich obecności, możliwości, czy określania sąsiedztwa.
A może wolisz posłuchać o PROFINET? Tutaj znajdziesz podcast o zasadach działania PROFINET. Kliknij tutaj, aby ściągnąć plik mp3.
A może wolisz posłuchać na YouTube?
Spotify? No problem. Dla posiadaczy telefonu z jabłuszkiem też jest opcja.
Zacznę od przełożenia tego na “nasz język”. Wyobraź sobie miejsce, w którym aktualnie mieszkasz. Czy znasz wszystkich lokatorów z Twojego bloku czy dzielnicy? A co z tą atrakcyjną panią, która spaceruje z pieskiem przed Twoimi oknami? Wiesz dokładnie, gdzie mieszka, czy jedynie kojarzysz, że jest z tej okolicy? Pytasz więc swojego najbliższego sąsiada Marka, niestety on tego nie wie, ale obiecuje zapytać się swojego sąsiada Tymka. I tak za pomocą “poczty pantoflowej” określając, kto kogo ma za sąsiada dowiadujesz, się, że wspomniana wcześniej atrakcyjna kobieta z pieskiem mieszka na równoległej ulicy w białym domu pod konkretnym adresem.
Wszystkie urządzenie PROFINET wspierają LLDP, ale nie wszystkie przełączniki (switch’e) obsługują LLDP. Jeżeli w swojej infrastrukturze wykorzystujesz proste, niezarządzane switche bez LLDP, to nie można określić, jakich mają sąsiadów, bo te switch’e tego nie potrafi.
Wracając do urządzeń sieciowych; wszystkie te wspierające LLDP wykorzystują podobny mechanizm. Co kilka sekund odpytują swoich sąsiadów o informacje o ich sąsiadach, przekazując dane również o sobie. Jest to następnie przechowywane w odpowiedniej tabeli zwanej MIB – management information base.
Wspomniana wyżej tabela może być następnie odczytana za pomocą protokołu SNMP (simple network management protocol) lub za pomocą PROFINET-owej komunikacji acyklicznej żądającej odczytu tych danych.
Z urządzenia można odczytać między innymi: nazwę oraz typ, numer portu, adres IP, czy inne informacje sieciowe.
Dzięki odczytaniu informacji LLDP możesz stworzyć mapę sieci, dowiedzieć się, w którym konkretnie miejscu i do którego portu podłączone są urządzenia w sieci.