Jak przebiega diagnostyka PROFIBUS w instalacjach o podwyższonym stopniu ochrony?
Jeżeli oczekujesz od złącza większej szczelności na ciecze i pyły to koniecznością staje się korzystanie z urządzeń o wyższym IP niż standardowe IP20. Najczęstszym wyborem będzie IP67. Dla przypomnienia IP – skrót od angielskiego International Protection, pierwsza cyfra określa stopień ochrony ludzi lub stopień wnikania ciał stałych, 2 – ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych palcem lub przed ciałami stałymi o średnicy 12,5mm lub większych z kolei cyfra 6 – Ochrona przed dostępem drutem i pyłoszczelność. Druga cyfra określa stopień ochrony przed wnikaniem wody więc 0 – brak jakiejkolwiek ochrony, 7 – ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie.
Najczęściej spotkacie rozproszone wyspy IO o podwyższonej ochronie – IP67 w miejscach narażonych na wycieki oleju, zapylonych lub zabrudzonych, w otwartych przestrzeniach hal produkcyjnych – nie zamknięte w szafach sterowniczych.
Wracając do PROFIBUS i M12 to takie połączenie może generować kilka problemów.
- Wtyczki M12 nie posiadają wbudowanego terminatora. Aby zakończyć segment sieci terminatorem na urządzeniu wymagane jest posiadanie terminatora M12 – lub podłączenie przewodu do terminatora aktywnego. W tym drugim przypadku wymagane jest źródło 24VDC, a jak wspomniano wcześniej urządzenie polowe znajdują się w miejscach, gdzie niekonieczne pociągnięte jest zasilanie.
- Zwracaj szczególną uwagę na wejście i wyjście przy podłączaniu. Nieodpowiednie podłączenie powoduje brak terminacji oraz brak komunikacji z ostaniem urządzeniem.
- Zwróć szczególną uwagę na poprawne „zarobienie” wtyczki. Poza podłączeniem przewodów zielonego i czerwonego, podłącz także ekran – wykorzystując jak największą powierzchnię „przewodu” ekranu. Unikaj podłączania ekranu do żyły nr 5 – nie chcesz aby przy dużym prądzie w ekranie ten prąd przepływał przez z urządzenie.